Чи не кожен українець зазнав неминучого впливу війни на психологічне здоров'я з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Для того щоб розібратися як впливає війна на ментальне здоров'я студентів і як адаптуватися до неї, куратор групи Б-11, Наталія Столярчук, запросила на годину спілкування групи практичного психолога, арт-терапевта, модератора методичної спільноти практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти міста Шепетівки Дацюк Лесю Віталіївну.
Знайомство психолога з групою було розпочато з вправи «Це точно я», де студенти обирали картинку, яка найточніше відповідає їх внутрішньому стану. На зустрічі здобувачі освіти досліджували вікно толерантності особистості, використовуючи методи і техніки арт-терапії. Відслідковуючи успадковану реакцію на стрес, відповідали на питання: «Яку емоцію я відчуваю зараз?» Студенти дискутували, висловлювали свою точку зору, приймали активну участь у психологічних тренінгах.
Зіткнувшись із досвідом війни, студенти відчувають різні емоції: страх, злість, безсилля, відчай, розгубленість. Та психологи запевняють - така реакція нормальна, для ненормальної ситуації.
Психологиня виділила техніку дихання “квадрат”, яка допомагає заспокоїтися.
Можна уявити так званий “квадрат” чи навіть його намалювати, де на горизонтальних гранях ви будете вдихати і видихати повітря, а на вертикальних гранях квадрату навпаки затримуватися. Тобто це працює як “вдих, пауза, видих, пауза”.
Якщо відчуваєте сильний страх, тривогу чи паніку, психологиня рекомендує оглянутись довкола себе і вголос назвати об'єкти, які ви бачите, описати колір та форму речей, стін, меблів.
Окрім цього, дуже корисною є вправа “Метелик”. Потрібно навхрест скласти руки та великі пальці і покласти на груди, таким чином утворюючи форму метелика. Покласти долоні трохи вище грудей і нижче плечей і по черзі постукувати кожною рукою і так приблизно 40 постукувань.
Психологиня запропонувала студентам психологічний тренажер для підлітків (https://happymind.help/teen/), який містить розумові вправи, фізичні вправи, релаксація, дихальні вправи, вправи для здорового сну, шкідливі звички.
Після зустрічі з психологом, студенти вшанували пам'ять полеглих Героїв на Алеї Слави покладанням квітів…
Оскільки дати закінчення складного періоду немає, психологиня не рекомендує будувати марних очікувань.
“Не варто думати, що ще місяць і війна закінчиться. Так ви будете ще більше розчаровуватися і виснажуватися морально”, - пояснює Леся Віталіївна.
Тим не менш життя продовжується, тому не потрібно ставити його на паузу. Ви маєте право радіти, сміятись, плакати, сумувати, горювати. Не залишайтесь сам на сам із труднощами, багато українців та іноземців готові допомогти вам.
Будь-яка ситуація чи період рано чи пізно завершується, пам’ятайте про це!